in

ABD, Üç Çin Vatandaşının BTC ve LTC Cüzdanlarını Kara Listeye Aldı!

ABD Hazine Bakanlığı, üç Çin vatandaşının Bitcoin ve Litecoin hesaplarına yaptırım uyguladı.

Cointelegraph’taki habere göre, ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), üç Çin vatandaşının kripto para cüzdan adreslerini kara listeye aldı ve bunlara yaptırım uyguladığını açıkladı. Hükümetin bunu yapmasının arkasındaki sebep ise kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı şüphesi.

OFAC, yayınladığı bildiride Xiaobing Yan, Fujing Zheng ve Guanghua Zheng isimli üç şahsın uyuşturucu kaçakçılığı yaptığını ve bu kişilerin ABD içerisinde sahip oldukları bütün varlıkların dondurulduğunu, sadece kripto para cüzdan adreslerinin değil aynı zamanda e-mail adreslerinin, vatandaşlık numaralarının ve pasaport bilgilerinin de tespit edildiğini vurguladı.

İddiaya göre Fujing Zheng aslında Guanghua Zheng’den ciddi bir destek alan ”önemli bir yabancı narkotik kaçakçısı”. Yan isimli Çin Vatandaşı ise kendi başına çalışan ”önemli bir narkotik kaçakçısı” olarak nitelendirilmekte. OFAC sözcüsü konu hakkında basına verdiği demeçte şunları ifade etti:

”Fujing Zheng ve Yan, müşterileri online reklam ve satışlarla hedef alarak ABD’ye yüzlerce paketlik sentetik opioid gönderdi. Şahıslar kendi uyuşturucularını ABD’ye sokmak için ticari posta taşıyıcılarını bile kullanmakta.”

Bitcoin ve Litecoin Adresleri Nasıl Bloklanıyor?

Aslında ABD hükümeti daha önce de İran vatandaşları için benzer bir olay denemişti. Bitcoin veya Litecoin gibi merkeziyetsiz kripto para birimlerinin ‘bloklanması’ veya bunlara yaptırım uygulanması imkansız olsa da, ABD’nin uyguladığı taktik hesapları yayınlayıp bunlara herhangi bir fon gönderen veya bunlardan fon alan kişilere yaptırım uygulamak, tabii ki ABD’nin erişebileceği konumdaysalar. Ve tabii ki tespit edilebilirlerse.

Yayınlanan listeye göre şüphelilerin yaptırım uygulanan adresleri ise şöyle sıralanmakta:

Xiaobing Yan:

Fujing Zheng:

Guanghua Zheng:

Faydalı veya Faydasız

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments