in ,

Platin Dergisinden: Altın mı? Bitcoin mi?

Platin, bu sayıyla Bitcoine, Altına ve günümüz ekonomisine değiniyor. BTCTurk, Paribu CEO’ları ve CoinTurk Genel Yayın Yönetmeni yazdı.

Ekonomi dergisi Platin, bu ay “Altın mı, Bitcoin mi?” başlığıyla okurlarına ulaştı. Derginin araştırmalarına, BTCTürk CEO’su Özgür Güneri, Paribu CEO’su Yasin Oral ve CoinTürk Genel Yayın Yönetmeni Levent Kurt’un yorumlarını da ekledi.

Altın Mı, Bitcoin Mi?

Bilindiği üzere Bitcoin’in 10 yıllık geçmişine karşın, altının çok daha uzun bir geçmişi var ve altın, rezervi olan, insanlar tarafından sürekli kullanılan bir finansal varlık. Tabii geçmişte ekonomik kriz zamanlarında insanlar için güvenli liman olarak da kullanıldı. Geçtiğimiz günlerde Arjantin’de yaşananlar bize artık Bitcoin’in de bir güvenli liman olduğunu gösterdi.

Platin de tam olarak bu konuya değiniyor ve iki varlığın farklı özellikleriyle öne geçtiğini belirtiyor. Galata Business Angels Yönetici Direktörü Ata Uzunhasan bu konuyla ilgili dergiye yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Bitcoin’in altına eşdeğer olabilmesi için çoğunluğun inandığı, genel geçer ve ortadan kaybolmayacak hale gelmesi gerekiyor… Bitcoin’in altına göre önde olduğu alanlar da var. Örneğin, altına göre taşıma ve transfer kolaylığında Bitcoin’in açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanında Levent Kurt aynı konuyla ilgili şu açıklamaları yapıyor:

Altının depolama, taşıma ve güvenlik gibi birçok açıdan maliyeti bulunmakla birlikte gram olarak altını kullanmak nispeten kolay olsa da ölçeklenebilirlik açısından uygun olmadığı için alışverişlerde, para transferlerinde veya fiziksel harcamalarda kullanımı oldukça zor.

Altın, Başarının Anahtarı

Platin’in Eylül sayısında görüyoruz ki, altının geçmişine oldukça detaylı bir şekilde değiniliyor. Yayınlanan bir makalede altının başarısının üç sırrı; işlenebilirlik, değişmezlik ve ikilik olarak okuyucuyla paylaşılıyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in altınla benzer yönlerinin güvenli liman sığınağı ve sınırlılık olduğu ifade edilirken, regülasyonlarının iki varlık arasındaki en belirgin farklı özellik olduğu ifade ediliyor.

Bu fark, Bitcoin’in ne kadar piyasaya sürüleceği en başından beri belliyken altında bu durum her zaman belirsizliğini koruyan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçta dünyadaki altın rezervinin ne kadar olduğunu net bilmiyoruz.

Faydalı veya Faydasız

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments