arama

Bitcoin Gün içinde 9.000 dolar altına geriledi!

BTC
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mehmet Can Kılıç
  • Beğen
    Loading...

Uzun süredir 9.000-9.500 dolara paritesinde seyreden en büyük kripto para BTC 8 kasım itibarı ile 9.000 dolar altına geriledi.

Kısa süre önce 9.520 dolara sıçrayan Bitcoin‘in yükselişi fazla sürmedi gün içinde 9.000 dolar altına gerileyen BTC, 8.980 dolara kadar düşüş yaşadı.

btc
Coin360 BTC günlük veri

Bitcoin, işlemlerdeki makası doldurmak için aniden yüzlerce dolar kaybediyor, dakikalar sonra ise düzeliyor. Bitcoin analistlerine göre Bitcoin de son haftalardaki dalgalanmalar şüphe uyandırıyor. Özellikle CME Group‘un Bitcoin vadeli işlemler piyasasındaki dengesiz hareketleri dikkat çekiyor.

Vadeli işlemlerdeki makası doldurmak, analistlerin muhtemel piyasa düşüşlerini tahmin etmek için kullandığı, Bitcoin için normal bir davranış haline geldi.Uzun vadede olumlu düşünenler de yok değil. Bazı analistler BTC/USD paritesinin önümüzdeki yıl 22 bin dolara ulaşacağını tahmin ediyorlar.

BSV ve XRP’de yükseliş yok!

Cuma gününden bu yana güçlü performans gösteremeyen Bitcoin SV ve Ripple bu hafta yükseliş yakalayamadı.

Ödeme ağı Ripple ile ilişkilendirilen XRP, Swell konferansının ardından beklenen yükselişi gerçekleştiremedi.

btc
Coin360 XRP haftalık veri

XRP/USD paritesi, etkinliğin başlamasından beri yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti ve çeviri yayın saati itibarıyla 0,28 dolardan işlem görüyor.

BSV ise yüzde 6,2 değer kaybederek 128 dolara geriledi.

Bitcoin fiyatı neye göre değişir?

Bitcoin fiyatı ya da değeri sadece arz ve talep kanunlarına bağlıdır. Başka bir deyişle, fiyat yalnızca pazarın ödemeye istekli olduğu rakamla belirlenir. Daha fazla insan bitcoin satın almak istiyorsa, fiyat artacaktır. Daha fazla insan satmak istiyorsa fiyat düşecektir. Temel ekonomiye giriş dersi, birinci bölüm.

Bitcoin ’in fiyatı, geleneksel para birimleri ve emtialarla karşılaştırıldığında uçucu ya da oynak olabilir. Bu, nispeten küçük pazar büyüklüğüne bağlanabilir ve daha az miktarda para Bitcoin fiyatını daha belirgin şekilde taşıyabilir. Bitcoin olgunlaştıkça ve piyasa büyüklüğü arttıkça, bu tutarsızlık doğal olarak zamanla azalacaktır.

Bitcoin Fiyatı Neden Çok Değişken?

Bitcoin fiyat dalgalanmaları birçok faktöre bağlıdır. Oynaklık, geleneksel piyasalarda CBOE Oynaklık Endeksi (VIX) olarak da bilinen Volatilite Endeksi ile ölçülür. Bitcoin’deki oynaklık henüz genel kabul gören bir endekslemeye sahip değildir çünkü bir varlık sınıfı olarak kripto paralar henüz başlangıç ​​aşamasındadır, ancak Bitcoin’in ABD doları karşısında yaklaşık 10 kat civarında değişimler yaşadığını biliyoruz.