arama

Bitcoin Kürşat: Türkiye’deki Milyonluk Bitcoin Vurgununun Perde Arkası

kripto para
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Devrim Çaçal Devrim Çaçal
  • Beğen
    Loading...

DHA’da yer alan habere göre, Marmaris’teki bilgisayar malzemeleri satan dükkanda, kendisini yazılımcı olarak tanıtıp, Bitcoin ile yüksek kâr payı kazandırma vaadiyle para toplayarak ortadan kaybolan ve milyonlarca liralık vurgun yaptığı iddia edilen Kürşat Ö.’nün ‘yemleme’ yöntemi kullandığı ortaya çıktı. Kürşat Ö.’nün, başlangıçta düşük miktarlarda paralar veren kişilere yüksek kar payı verip yemlediği böylelikle çevrelerindeki zengin kişileri ikna etmelerini sağladığı tespit edildi. Ardından ününün ilçede yayılması ile birlikte, Türkiye’nin çeşitli illerinden pek çok kişiye ulaşma fırsatı bulan Kürşat Ö. milyonlarca lira dolandırdığı belirlendi.

bitcoin kürşat

Bitcoin Kürşat: Türkiye’de binlerce kişiyi dolandırdı

Aydın’da, kendine ‘ekonomist-broker’ deyip, insanlara böyle tanıtan ve farklı meslek gruplarından çok sayıda kişiyi Bitcoin karşılığı yaklaşık 60 milyon TL dolandırdığı iddia edilen Bitcoin Kürşat şu an haberimize konuk oluyor. Mağdurların ‘Bitcoin Safiye’ adını taktığı Safiye Gökçe Yüce’nin yakalanıp tutuklamasının ardından, benzer bir olayın da Marmaris’te yaşandığı ortaya çıktı. Marmaris’teki AVM’de bilgisayar ve bilgisayar yedek parça satımı dükkanı bulunan Kürşat Ö, iddiaya göre, 5 yıl önce ‘Bitcoin’ al-sat işine girdi. Kendisini dolandırdığı insanlara bilgisayar yazılımcısı ve ‘Bitcoin uzmanı’ olarak tanıtan Kürşat Ö, irtibat kurduğu kişilerin aralarında döviz bürosu sahibi, esnaf, turizmci, emekli memur ve iş insanlarının da bulunduğu çok sayıda kişiye, Bitcoin ile yüksek kar marjlı para kazanma vaadinde bulundu.

Taktik Basit: Yemle Kazan

İkna kabiliyetinin bir hayli yüksek olduğu iddia edilen Kürşat Ö., ilk etapta kendisine 3 ile 10 bin TL arasında para veren kişilere, bir süre sonra fazla para dağıtarak, ‘yemleme’ yöntemi kullandı. Böylelikle, yüksek kar payları kazandırdığı bu kişilerin çevrelerindeki zengin kişilere de ulaşmayı başardı. Bu sayede kendisine yatırım yapan kişilerin daha da artmasını sağlayan Kürşat Ö., yeni kişilerle de irtibata geçmeye başladı. Ünü kısa sürede ilçede ve ilde yayılmaya başladı.  Kürşat Ö., ünün getirdiği yükselişle birlikte İnternet üzerinde de kendisine yatırımcılar bulmaya başladı.

bitcoin vurgunu

Bitcoin Kürşat: Firarda

Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Şanlıurfa’dan bir çok iş adamı Kürşat Ö. ile WhatsApp üzerinden irtibata geçip, Bitcoin alması ve yüksek kar oranları sağlaması için 200 bin ile 3 milyon TL arasında değişen paralar verdi. Marmaris’te aralarında bir çaycının bulunduğu 65 kişi, Türkiye’nin 8 ili ve birçok ilçesinden 1000’den fazla kişiden milyonluk vurgun yapıldığı iddia ediliyor.
Kürşat Ö, 3 yıl önce Marmaris’teki bilişim malzemeleri dükkanını kapatıp, ortadan kayboldu. Kürşat Ö.’ye para verenler, dükkanın kapalı olduğunu görüp, telefonlarına da yanıt alamayınca dolandırıldıklarını anladı. Mağdurlar seferber oldu, ancak sonuç alamadı.

Mağdurlar Dava Açtılar

Marmaris’teki mağdurlardan İ.A., Marmaris Birinci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde alacak davası açtı. Kürşat Ö.’nün bulunması için Ankara, Erzurum ve Adana’daki iş adamlarının özel dedektif tuttuğu iddia edildi. Kürşat Ö.’nun mağduru olan Marmaris’teki pek çok iş adamının, daha önce verdikleri paralardan yüksek kar payları aldılar. Bu yüzden bu durumu ‘kardan zarar’ etmek olarak gördükleri ve dolandırıldıklarının duyulmaması için şikayetçi olmadıkları öğrenildi.

Maliye Takibi Nedeniyle Şikayette Bulunmayanlar Da Var

İsminin açıklanmasını istemeyen Marmaris’ten bir İşletmeci şunları söyledi:

İlk başlarda Kürşat’a az miktarlarda para göndererek ciddi kazançlar elde ettim. İki yıl boyunca çok yüksek paralar kazanabildim. Kürşat Ö’nün ortadan kaybolduğunu ve bir çok kişiyi dolandırdığını haberlerden öğrendi. Ben zarar etmedim, zarar edenler şikayet eder. Tabii ki bu işin bir de maliye boyutu var. Sonuçta vergi dışı bir kazancınız oluyor. Bu nedenle bir çok iş adamı şikayetçi olmaya cesaret edemiyor.

Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, “Bitcoin” dalandırıcılığı iddiasıyla ilgili soruşturmaların sürdüğü biliniyor.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz!