arama

Bitcoin ve kripto piyasası felaketin eşiğinden döndü !

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Berke Oktay
  • Beğen
    Loading...

Kimilerinin refah düzeyini ; çoğunluğun alışkanlıklarını değiştirebilecek bir boğa sezonuna hazır mısınız ?

Kripto piyasası felaketin eşiğinden döndü !

Geride bıraktığımız Çarşamba günü yaşanan Bitcoin düşüşünde soluğu 7300$ seviyesinde almıştık. 7750$ seviyesinin kırılması kimilerine sıradan gibi gelse de benim için birkaç senenin heba olması anlamına bile geliyordu. Sebeplerini biraz sıralamak istiyorum.

Solda gördüğünüz bir düşüş kurulumu ve kapitülasyon düşüşünü göz önüne aldığımda sağ bölgede adlandırdığım ‘Felaket Bölgesi’nin kırılımı benim için sıradan bir düşüşten fazlası anlamına geliyordu fakat haftalık mum kapanmadan bir geri dönüş geldi ! Fark ettiyseniz Bitcoin 2018’deki yapının küçük bir versiyonunu burada yaşattı bizlere. EMA-55 ve MA-100 haftalıkta destek bulmuş oldu ve düşen trendimizi tekrar tehdit eder pozisyonda bulduk kendimizi.

Bitcoin’i bir kenara bırakıyorum toplam piyasa değerini gösteren ‘Total Market Cap’ de aynı zamanda 2016’dan beri süre gelen bir trendi aşağı kırmıştı ta ki Cuma yaşanan mükemmel geri dönüşe dek ! Bu seviyelerin kırılımı beklenen 2020-2021 boğa sürecini birkaç sene sonraya dek öteleyebilirdi.

Aynı zamanda altcoinler de perişan olabilirdi !

Bazı altcoinler hali hazırda Haziran döneminden beri büyük bir kapitülasyon düşüşü yaşamıştı ; altcoinlerin tamamına yakını çok büyük darbe almıştı. Kimilerine göre Bitcoin’in düşmesi altcoinlere can verebilirdi. Kısmen katılmakla birlikte yukarıdaki grafiği sizlere göstermek istiyorum. Bu grafikte ise altcoinlerin piyasada kapladığı market değerini bizlere gösteren ‘Altcoin Market Cap’i değerlendirelim biraz. Sene başından beri kurulmakta olan bir trendin kırılımı hatta önemli bir destek seviyesi olan (siyah çizgi) dahi aşağı yönde kırılmak üzereydi ! Çok daha büyük bir buhran yaşanabilirdi altcoinlerde fakat şuan ise MA-50 ve EMA-8/12’yi kırmak üzere yukarı yönlü bir atak başladı. Bu atak başarılı olursa altcoinler dolar bazlı rahatlayabilir. MA-100 ve hazirandaki (grafikte görebilirsiniz) tepemiz geçildikten sonra ise beklenen altcoin boğası yaşanabilir !

Peki boğa geldi demek için erken mi ?

Felaketten kurtulduk ve pozitif bir tabloya doğru ilerliyoruz fakat unutulmasın ki vadeliler Cuma günü kapandığında Bitcoin 8700$ idi ve bu bölgede bir GAP oluştu. Piyasadaki boşluklar -GAP- genelde doldurulur özellikle günlük ve haftalıkta. Bu bölgenin tekrar denenmesi büyük resimde sorun yaratmayacaktır. Ve unutulmasın ki 11.700$ civarında da bir GAP yani fiyat boşluğu var ! Bunları bir kenara bırakacak olursak günlükte MA-200 yani yaklaşık 8950-9000$ üstündeki kapanışlar Bitcoin’de gücü gösterecektir.

 

Fakat daha çok taraftarı olduğum haftalık grafikte Bitcoin’in 9450-9750$ üstüne atmasını zaruri görüyorum ve buralarda kapanış da yapmalı. Tarihi kanalımızın üst bandından direnç gördük ve aynı zamanda tarihi kanalımızın orta bandından destek bulduk bu hafta. Grafikte görebileceğiniz gibi bir sıkışma mevcut. İzle ve gör politikası uygulanmalı ve nereye kırılırsa ona göre işlem yapılmalı diye düşünüyorum fakat yeni zirveyi 11.500$ üstünde bir haftalık kapanış olmadan göreceğimizi düşünmüyorum. Haftalıkta 7750$ altında kapanış yapmadığımız sürece ise akümülasyona yakın bir durumda olacağımız yönündeki fikrimi yineliyorum.

Bitcoin’de ve kripto paralarda olağanüstü bazı aylar yaşamaya devam edeceğimizi düşünüyorum. Önümüzdeki senelerde aramızdan bazı yeni milyonerler çıkma ihtimalinin yanı sıra tüm insanlığın yaşantısını değiştirebilecek bir teknolojinin yükselişinin ayak seslerini duyuyor olabilir miyiz ? Zaman daralıyor…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.