arama

Coca Cola Blockchain Çalışmalarına Başladı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Enes Başoğlu
  • Beğen
    Loading...

Business Insider’da bugün yayımlanan bir rapora göre, dev içecek şirketi Coca Cola ‘nın şişeleme işlemi için BT operasyonlarını yöneten teknoloji firması Coke One North America (CONA), tedarik zincirini yönetmek için Alman yazılım firması SAP’nin Blockchain çözümünü kullandığını açıkladı.

Coca cola blockchain
Coca Cola ’nın şişe fabrikası, tedarik zinciri yönetimi için Blockchain teknolojisini kullanıyor.

Coca Cola Blockchain ile nasıl Günde 160.000 Sipariş‘e fayda sağlar?

Raporda belirtildiği üzere, CONA her gün yaklaşık 160.000 Coca Cola ürünü üreten, şişeleyen ve sevk eden birden fazla bayiyi denetleyen bir platform yönetiyor. CONA üst düzey yöneticisi Andrei Semenov konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şirketler arası çok sayıda verimsiz işlem mevcut. Bu işlemler, aracılar üzerinden çok yavaş bir şekilde gerçekleşiyor. Fakat bunu geliştirebileceğimizi ve tasarruf edebileceğimizi düşünüyoruz.”

Semenov ayrıca, franchise bayilikler arasında paylaşılması gereken verilerin kapsamı ve niteliğine ilişkin olarak, şirketin nasıl bir karara vardığıyla ilgili şunları açıkladı:

“Hangi verileri paylaşmak istediğimiz konusunda belirsizlik vardı fakat fikir birliğine vardık. Çok büyük veri özellikli listeyle başladık ve bunu herkesin ortak kararı olan bir listeye indirdik.”

CONABlockchain ile sipariş onay süresini 50 günden birkaç güne düşürmeyi bekliyor. Kurumlar arası ve şeffaf bir dağıtım defteri, ağdaki tüm farklı şişeleyiciler tarafından yapılan işlemlere, yılda 21 milyar dolar gelir elde eden gerçek zamanlı bilgiler verecek.

Peki Coca Cola Blokzinciri çalışmalarından ne anlamalıyız?

Bir çok insan için blokzinciri bir teknolojiden daha fazlasıdır. Yeni ve daha adil bir dünyada finans, yönetim, tedarik zinciri yönetimi ve çok daha fazlasını kapsayan bir potansiyele sahiptir.

Koka kola blokzincir ile birlikte sadece daha verimli ve şeffaf bir şekilde işlem yapmanın yeni bir yolunu müjdeliyor. Aynı zamanda interneti kullanmanın tamamen yeni bir yolunu başlatma potansiyeli de sunuyor. Gizlilik gibi kaybolan değerleri geri kazandıran ve internetin gerçek faydalarını, güçlü şirketler tarafından tamamen kontrol edilmelerine izin vermek yerine, bize yani kullanıcılara geri döndürüyor.

Bu teknoloji, dünyanın en üretken girişimcilerinden biri olan Eric Schmidt (Goggle CEO’su) Steve Wozniak (Apple kurucu ortağı) dahil olmak üzere bazı şirketlerin desteğini almış. Blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Şimdi de koka kola blockchain karşımıza çıkıyor! Blockchain haberleri için bizleri takip etmeye devam edin.