arama

Güne yükselişle başlayan Dolar, kazandırdığının çoğunu geri verdi!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Devrim Çaçal Devrim Çaçal
  • Beğen
    Loading...

Güne 5,60 seviyelerinin üzerine çıkarak başlayan Dolar, TL karşısında değer kaybederek 5.53 seviyelerine kadar geriledi. Şu anda 5.55, peki Dolar/TL’yi neler bekliyor?

Kurdaki değişimin sebebi nedir?

Çin’in ABD’den gelen yaptırım kararına, tarım ürünlerinin ithalatını durdurarak karşılık vermesi ile piyasalar haftaya satışla başladı ve USD/TRY kuru da ilk tepki olarak 5,62’ye yükseldi, ancak enflasyonun beklenti dahilinde gelmesi ve merkezin hamlesi ile kur tekrar 5,53’ya geriledi.

Günün devamında ABD’den gelecek PMI rakamları takip edilecek, ancak ABD-Çin gelişmelerinin küresel ekonomiyi zorlaması riski öncelikli fiyatlandığı için olumlu verilere karşın Doların, TL’ye karşı düşüşünün devam etmesi bekleniyor.

ÖTV İndiriminin etkisi?

Haziran ayı sonunda ÖTV indiriminin bitmesiyle şeker, çay ve elektriğe gelen zamlar ile baz etkisinin azalmasıyla TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) Temmuz’da aylık yüzde 1,36 arttı ve yıllık baz oranında yüzde 16,65’e yükseldi.
Çekirdek TÜFE yüzde 14,86’dan yüzde 16,20’ye yükselirken ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) ise aylık bazda yüzde 0,99’a kadar geriledi.
Enflasyon, piyasa beklentilerine paralel geldi.

TCMB Açıklaması geldi!

TCMB, bugün yabancı para zorunlu karşılık oranlarını tüm vadelerde 100 bp artırdı ve güncel %13,6 seviyesinde olan oran %14,6’ya yükseltildi.

TCMB, bugün yaptığı açıklamada:

Finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına, aynı zamanda Bankamız nezdinde ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uygulanan faiz oranının 100 baz puan indirilerek yüzde 1 olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Söz konusu değişiklikler ile piyasadan yaklaşık 2,1 milyar ABD doları tutarında likidite çekilmesi beklenmektedir.

dedi. Piyasalardaki istikrarın desteklenmesi amacıyla değişime gittiğini belirtti.

Peki akıbet ne olacak?

FXLounge analizi.

FXLounge yaptığı analizle, 5.51 seviyesinin destek seviyesi olduğunu aktarırken, şayet direnç seviyesinin altına düşmemesi durumunda 5.63 dolaylarına yükseleceğini ve formasyon gereği hedefin 6.10 olduğunu belirtiyor.
Destek seviyesiden sıçrama olasılığıyla da bu fiyatların 5.40- 5,26’ya dolayısıyla hedefin 6,43 olacağını belirtiyor. Tabii ki süreç bize analizin tutarlılığını gösterecek. Yatırım tavsiyesi değildir.

Bu içerik yalnızca haber niteliği taşımakta olup, hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi içermez. Analiz de yalnızca yorum içerir, yatırım tavsiyesi değildir. Coin Otağ okuyucuların herhangi kâr ve zararından bu yazıyla kendini güvenceye alır.