arama

Riot Games’in kurucusu, kripto para dolandırıcılığının kurbanı oldu!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Enes Başoğlu
  • Beğen
    Loading...

Riot Games ‘in kurucusu Marc Merrill, 5 milyon dolarlık büyük bir kripto para dolandırıcılığının hedefi olduğu ortaya çıktı.

Riot Games

Forbes’ta yer alan habere göre, Riot Games ’in kurucu ortağı Marc Merrill, büyük bir dolandırıcılığın kurbanı oldu.

Dolandırıcının Merrill’in Amerian Express kredi kartı bilgilerini kullanarak Amazon, Google ve diğer platformlardan devasa miktarlarda bulut bilgisayar gücü satın aldıkları ortaya çıktı.

Merrill’in bilgilerini çalan Singapurlu Matthew Ho’nun bu Amazon ve Google server’ları ile aralarında Bitcoin ve Ethereum’un da olduğu çeşitli kripto paraların madenciliğini yaptığı belirtiliyor. İddialara göre Ho, 2018 yılının Ocak ayında fark edilmeden önce Jeff Bezos’un teknoloji devinden 5 milyon dolarlık harcama yapmıştı.

Bu faturanın en az bir ödemesi 2017 yılının Aralık ayında Marc Merrill’in Amex kartıyla gerçekleştirildi ve tutar 135,000 dolardı.

Riot Games ’in kurucusunun kişisel verileri ve kredi kartı bilgilerinin nasıl çalındığı belirsizliğini koruyor.

Bilinen, Matthew Ho’nun Amazon’u kendisinin gerçekten Merrill olduğuna bir şekilde ikna ettiği. Marc Merrill’in adını taşıyan sahte bir sürücü belgesi oluşturan dolandırıcı, Riot Games’in kurucusuna ait meşru bir Gmail hesabı gibi görünen bir e-posta adresi de kullandı. Merrill olduğunu kanıtlamak için Amazon’a Marc Merrill’in gerçek ev adreslerinden birini dahi verdi.

Merrill, önemli bir Amazon müşterisi olduğundan Ho’ya yüksek düzeyde bulut bilgisayar hizmetlerine erişim izni verildi. Bu ayrıcalıkların ne olduğu tam olarak net değil.

Matthew Ho, aynı e-posta adresiyle Google’in bulut servislerine de kaydoldu ve Merrill’in Amex kartıyla Google’a 16 ayrı ödeme yaptı. Bu ödemelerin toplam tutarı 240,000 doları buldu. Öte yandan bunun neredeyse tamamı hesaba iade edildi ya da banka tarafından geri çevrildi.

Singapurlu, bu yolla ürettiği kripto paraları LocalBitcoins üzerinde anonim bir şekilde satıyordu. Ancak sonunda IP adresleri, Amazon, Google, Facebook ve diğer şirketler tarafından sağlanan giriş bilgileri gibi veriler sayesinde yakayı ele verdi.

26 Eylül’de Singapur polisi tarafından tutuklanan Matthew Ho, birçok suçtan soruşturuluyor. Sanığın ABD’ye iadesi de söz konusu.