arama

Bitcoin’ler Rusya’da Devlet Hazinesine!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ömer Dursun
  • Beğen
    Loading...

Rus parlementosu, hükümetin imkansızı elde etmesine izin veren yasal statüler yaratmayı planlıyor. Yeni yasaya göre , 2021’den itibaren siber suçlulardan alınan Bitcoinler Hazineye aktarılacak.

Rus haber kaynağı RBC’nin haberine göre İçişleri Bakanlığı, siber suçla mücadele çabalarında suçluların dijital kazançlarını devralmaya zorlamalarına izin veren siber suç yasaları geliştirmeyi amaçlıyor. Yeni yasaya göre ele geçirilen Bitcoinler Hazineye aktarılacak.

Bitcoinler Hazineye
Bitcoin RUSYA

Kripto varlığını genel olarak ele alan düzenleme, Rusya parlamentosunda daha da karmaşık bir hal aldı. Rus raporuna göre kriptoların yasal tanımı, nakit benzeri varlık olarak değerlendiriliyor. Ancak kurallarda belirtilen tanım, yeni yasaya uygun olmayabilir. Yeni yasaya göre Bitcoinler Hazineye aktarılacak

Plan için devletin potansiyel bazı problemleri de bulunuyor. RBC kaynaklarına göre düzenleyiciler, hem şifreleme hem de kullanıcı şifresiyle korunan çeşitli cüzdan türlerinde bulunan kriptoya el koymanın zorluklarının farkında.

Rusya parlamentosunda özel komite başkanı olan Nikita Kulikov yeni yasayı şu şekilde açıkladı:

Sanal varlıkları kullanan suçlardaki sürekli büyüme eğilimi ve bu tür suçlu saldırılar karşısında tüketicinin korunmaması, doğal olarak yasal düzenleme ve sanal varlık değişiminin kontrolü için mekanizmalar geliştirme ihtiyacını zorunlu kılıyor.”

Kripto para dünyasının önemli borsa şirketlerinde Binance CEO’su Changpeng Zhao, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin‘in blockchain teknolojisinde büyük önem taşıdığını belirtti. Kurallarımız gereği hiçbir düzenleyiciye topluca bilgi sunmuyoruz. Fakat bireysel durumlarda sunuyoruz. […] Bu nedenle, bir suça dahil olduysanız Binance’ten uzak durun .

Uzun süredir 9.000-9.500 dolara paritesinde seyreden en büyük kripto para BTC 8 kasım itibarı ile 9.000 dolar altına geriledi.

Bitcoin Nedir?

2008 krizi sonrası Satoshi Nakamato adlı kişi ya da kişiler uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’e dair teknik yazılarını yayınladılar. Böylece Bitcoin merkezsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma girdi. Sonrasında Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak “1. nesil blockchain” olarak adlandırıldı.

Dağıtık yapısı sayesinde çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçti. Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmak olanaksızdır. Bitcoin Blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı geri döndürülemez ve bu işlemler değiştirilemez.

Bitcoin blockchain platformunda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon adettir. Bitcoin uçtan uca, adresten adrese transfer imkanı sağlamaktadır, ayrıca blok üretim süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Bitcoin adresleri kullanıcıların platform üzerindeki kimlikleridir. İşlemi yapan şahısla ilişkilendirilemezler ve bu adreslerin anahtarları kaybedildiğinde adresler üzerinde hak iddia edilemez.