in , , ,

YükselirYükselir

Son Dakika: Müslüman Alimlere Göre Bu Altcoin An İtibariyle Helal! Fiyat Fırlayabilir mi?

Tanınmış Müslüman alimler ve finans danışmanları, İslami Şeriat yasalarına göre, lider altcoin olan Ethereum’un “helal” olduğunu veya yatırımına izin verildiğini bildiren bir bildiri yayınladılar. Müslüman alıcılar için ETH’deki bu netlik, Ethereum’a olan ek talebi teşvik edebilir ve analistlere göre bir fiyat patlamasına yol açabilir.

Müslüman Alimler hem fikir: Ethereum almak helaldir!

Son zamanlarda Ethereum’un Şeriat yasalarına uyumu tartışılıyordu. Ethereum Vakfı’nın Amerikalı programcısı ve ürün müdürü Virgil Griffith, ilk olarak Ekim 2017’de konuyu inceledi. Şimdi, Umman merkezli Amanie İslami Finans ve Şeriat Danışmanı tarafından hazırlanan bir bildiri ile Ether’in gerçekten de Şeriat yasalarına uyduğunu vurguluyor. İslam’da tefecilik, faizden kâr etmek için borç para verme süreci “haram” veya günah olarak kabul edilir. Bununla birlikte, emlak veya altın gibi fiziksel olarak desteklenmiş bir varlığın üzerinden kar kazancı elde etmek, Şeriat yasalarına uygundur.

Şeriat yasalarına göre çoğu kripto para birimi haram olarak kabul edilir, çünkü fiziksel bir varlık onları desteklemez ve bunun yerine, kripto paralar genellikle bir şirkette sahte bir yatırımı temsil eder. Kripto para birimlerinin çoğu, SEC’in belirttiği gibi menkul kıymetler olabileceğinden, faiz belirsizliği, İslami finans alanında yer alan kişiler arasında bir karışıklığa neden olmakta. Amanie İslami Finans ve Şeriat Danışmanı Ether’in yardımcı/hizmet tokeni olduğunu ve Ethereum’a güç sağlayan bir para birimi olarak işlev gördüğünü ortaya koydu. Bu nedenle Amanie’ye göre ETH’ye sahip olmak helaldir.

Kripto Paranın Şeriat Yasalarındaki Yeri?

Müslüman bilim insanları, piyasada çok sayıda altcoin bulunduğundan, ETH için belirli kullanım durumları hakkındaki düşüncelerini açıklıyor. Kripto paraların fon toplamak ve -ilgi çekici görünen- şirketler için kullanıldığı durumlarda, İslamda haram olarak kabul edilir. Analizin daha nüanslı kısmında, yetkililer, Ethereum’un proof of work ve proof of stake’inin  her ikisinin de Şeriat ilkeleriyle uyumlu olduğuna karar verdiler. Ancak, belirsiz ödüller almak için tokenleri “kilitleme” eylemi olan proof of stake, ETH 2.0 yayınlandığından beri bir tartışma konusu olarak kendini koruyor.

Amanie, İslami finans endüstrisinde hayranlık duyulan bir ses. Her ne kadar görüş kesin olmasa da dindar Müslümanlar arasında hala ağırlık taşıyor. Bu karar, Mart ayında ABD Menkul Kıymetler Komisyonu başkanı tarafından yapılan ve Ethereum’un emtia’ya menkul kıymetten daha yakın olduğunu doğrulayan yorumlarına benziyor. Amani’nin teknik detaylarını açıklamaya yardımcı olan Müslüman bir Blockchian uzmanı olan Atif Yakub sonunda konuya yönelik şunları söyledi:

İslami kurallar kapsamında yaşamaya çalışan insanlar, artık şüphesiz yeni teknolojilerin geliştirilmesine katılabilirler!

Faydalı veya Faydasız

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments