arama

İşte Türkiye’nin, Dünya Bitcoin Piyasasındaki Yeri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Devrim Çaçal Devrim Çaçal
  • Beğen
    Loading...

Bankacılık devi ING tarafından yapılan küresel çevrim içi bir anket, Avusturyalıların genel olarak Bitcoin ve kripto paralar konusunda şüpheci olduklarını ortaya koyuyor. 15 ülkeden katılımcıları kapsayan bu anket 14 Ağustos tarihli Der Standart verilerine göre, diğer ülkelerde Bitcoin pozitifliğinin de zayıfladığını gösteriyor. Ancak ankete göre, Türkiye dünyada kripto para birimlerine en yakın ülke konumunda.

Avusturalya, Bitcoin konusunda şüpheci – ING

Avusturya vatandaşları genellikle yatırımlar konusunda muhafazakardır, ancak kripto para birimlerine bir hayli şüpheci yaklaşıyorlar, sadece yüzde 13’ü dijital para birimlerini olumlu bir şekilde karşılıyor. Kripto para birimlerine yönelik tutumlar, geçen yılın anketinden bu yana kötüleşti. Bu yıl, Avusturyalıların yüzde 17’si, geçen yılın %20’sine kıyasla kripto para birimlerinin dijital ödemelerin geleceği olduğunu düşünüyor.

Ek olarak sadece yüzde 14’ü, geçen yıl yüzde 17’ye kıyasla Bitcoin’in önemli bir yatırım aracı olduğuna inanıyor. Avusturyalıların sadece %5’i maaşlarını Bitcoin’le almayı düşünüyor.
ING Anketine göre, Avusturyalılar kripto para birimleri hakkında çoğu milletten daha fazla şey biliyor ancak mümkün olduğunca risk ve oynaklıktan kaçınmayı tercih ediyorlar. Anketteki 13 Avrupa ülkesinden (artı Avustralya ve ABD) çoğunluğu geçen yıla kıyasla bir düşüş gördü. İstisnalar Türkiye, Polonya ve Romanya’ydı.

Türkiye, Bitcoin ve Kripto Paralara en olumlu bakan ülke

Polonya ve Romanya, kripto para birimleri konusunda olumlu görüşlere sahip olanların, %43 ve %44’ünü gördü. Türkiye ise %62 oranı ile Bitcoin ve kripto paralara en olumlu bakan ülke konumunda. Ancak Avusturyalılar Blockchaini değeri bir teknoloji olarak görüyorlar. Enerji ticareti şirketi Graz, sıfır karbonlu enerji dağıtımına doğru ilerlemek için DLT tabanlı bir platform kullanmayı planlıyor.